Mury budujemy

Jest taki portal społecznościowy zwany twarzoksiązką. Na nim podobno ponad 2 mld osób. W naszym pięknym miodem i mlekiem płynącym kraju ostatnio walczymy o wolność. Tak przynajmniej powiadają media tzw. komercyjne. Za to media tzw. narodowe powiadają, że walczymy o zachowanie kliki sędziowskiej i szemrane układy. Nie będę tutaj wypowiadała się się kto ma rację, bo dziś nie o to mi chodzi. Wracając do tematu twarzoksiążki, wśród znajomych, „tych walczących o wolność” pojawiają się ostatniego czasu wpisy nawołujące aby Ci którzy głosowali na bądź popierają partię rządzącą wypierdalali z ich znajomych. Że nie chcą się z nimi zadawać, nie chcą z nimi rozmawiać i w ogóle są zdajcami Polski bo nazywają tych walczących zdradzieckimi mordami czy gorszym sortem.

Smutne. Bo jeżeli tak wszyscy zrobią z czasem mur między tymi walczącymi, a tymi drugimi będzie za wysoki by go przeskoczyć. Dlaczego mamy się odcinać od ludzi, sąsiadów, którzy mieszkają obok tylko dlatego, że nie rozumieją co robi partia rządząca? Dlaczego mamy ich wyzywać, poniżać i wyśmiewać, tylko dlatego, że wierzą w to co mówią im ludzie z telewizorów? Tu nie ma podziału czarno-białego. Rząd ma swoją narrację, i do ludzi, do części ludzi ona trafia. Nie powinniśmy się zamykać na dyskusję, bo tym samym odcinamy wszytkich, po obu stronach, od argumentów przeciwnych. A brak dialogu, brak rozmowy do niczego dobrego nie prowadzi. Naprawdę do niczego nas to nie doprowadzi. Powinniśmy rozmawiać, tłumaczyć, bez gniewu i nienawiści. Bo to nie są dobrzy doradcy w żadnej sytuacji.

Tak na koniec to się zastanawiam, czy wpisując te pełne nienawiści słowa. Piętnujące, wyrzucające „poza nawias”, nie rozumieją, że tylko dają paliwo parti rzadzącej? Nie zdają sobie sprawy, że takim nastawieniem powodują polaryzację i zacietrzewienie po drugiej stronie? A to powoduje, że prawdziwe argumenty przestają trafiać, bo idzie już nie o ideologię i fakty a o podział, o nienawiść, o to że jest się po tej drugiej stronie. Nie ważne już kto ma rację, ważny staje się sam konflikt i mur. Mur, który rośnie między nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>